Discourse Kurulumu Ubuntu 20.04 / Amazon Aws ile 1 yıl ücretsiz. (Türkçe)

Herhangi bir kodlama bilgisi olmadan ve çok fazla efor sarfetmeden nasıl bir Discourse oluşturabileceğinizi anlatıcam. Gayet net ve basit adımlarla.

Öncelikle isterseniz özen bir VPS de temin edip yapabilirsiniz bu işlemleri. Ancak Amazon AWS ile 1 yıl ücretsiz kullanabiliyoruz. Ortalama en düşük VPS ücretleri aylık 25 ₺ civarında olduğunu düşünürsek. aslında gayet mantıklı.

Öncelikle Amazon Aws hesabı nasıl oluşturulur bunu anlatmicam çünkü googleladığınız zaman gırla rehber çıkıyor karşınıza. Üyelik işini hallettikten sonraki işlemlere geçelim. ( Bu arada kayıt olurken sanal kart kullanmanızı tavsiye ederim )

Şimdi öncelikle Amazon Aws ye giriyoruz. Daha önceden kullanıcı oluşturmuştuk. Sağ üstteki “Konsolda oturum aç” seçeneğine tıklayıp konsola giriyoruz. Daha sonra ise resimde gösterilen “EC2” ye tıklıyoruz.
aws1

Sunucu işlemlerimizi hep buradan yapacağız. En çok kullanacağımız yer burası.
Daha sonra sol menüde " Instances " bölümüne geliyoruz. Burda bir sunucu oluşturacağız. İlk olarak sunucu bölgesini değiştirmenizi öneririm. Ben Frankfurt yaptım.

Şöyle bir ufak bilgi veriyim. Eğer siteyi sonradan açtığınızda başka bir lokasyonda açarsa , daha önceden oluşturduğunuz sunucuyu göremezsiniz. Daha önceden başıma geldi aradım aradım bir türlü bulamadım sunucuyu. Biraz karışık bir site.

Daha sonrasında sağ üstteki " Launch Instances " e tıklıyoruz.
aws-vps

Buradan aşağı inip " Ubuntu 20.04 " sürümünü bulup select diyoruz. ( 64 bit te kalsın ) Büyük ihtimalle " t2.micro " seçilidir. Altında da free tier yazar. Bu tıklı değilse bile buna tıklayıp " Next Configure Instances Details " e tıklayın.

Daha sonra çıkanlara dokunmayın. Sadece resimde görünen en üstteki " Add stroge " ye gelip verilen 8 gb hafıza yerine 25 yazın. Daha sonra üstteki "Configure Security Group " seçeneğine gelin.

Burada sitemize girebilmek için gerekli http ve https portlarını ekleyeceğiz. ( 80 ve 443 portları )

Resimde görülen gibi önce " Add Rule " seçeceğine tıklayıp sırasıyla " http ve https " yi ekliyor , sonrasında “source” yi Anywhere yapıyoruz. Daha sonra " Review and launch " a tıklayıp işimizi bitiyoruz. En son sayfada Launch dedikten sonra kurulum başlayacak. Son çıkan sayfada sağ alttaki seçeceğe tıklayarak sunucunuzun olduğu ve ayar yapabileceğiniz yere gidebilirsiniz.

Sunucu kurulumu bittikten sonra sunucu ismini yazan yere tıklayın. Aşağıda details yeri açılacak. Biraz aşağı indiğinizde " Public IPv4 address " yazan yerden ip mizi kopyalıyoruz. Bunu saklayın birazdan lazım olacak.

Kuruluma başlamadan önce domainimizi yönlendirmemiz gerekiyor. Kurulum yaparken bunu istiyor çünkü. O yüzden önce domain adresimizi yönlendiriyoruz.

Yönlendirme işlemini " Route 53 " servisinden yapıyoruz. Öncelikle sunucumuzun ip adresini kopyaladık. Burada lazım olacak. İlk olarak fotoğraftaki gibi Hosted Zone ye giriyoruz.
route53-1

Daha sonrasında " Create Hosted Zone " diyip yeni bir ayar oluşturuyoruz. Domain adresimizi yazıp oluşturuyoruz. Herhangi bir ayara dokunmanıza gerek yok.

Oluşturduğumuz dns zone a girip bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Öncelikle girdiğimizde 2 hazır kayıt bizi karşılayacak. Bizim 2 kayıt daha eklememiz gerekiyor.

route53-3

Create record diyip kayıt oluşturuyoruz.

Record name kısmına = Domain adresimizi

Record Type yerine " A " yı seçiyoruz.

Value kısmına da kopyaladığımız sunucu ip mizi yazıyoruz ve kayıt ediyoruz.

Bir ayar daha eklememiz gerekiyor. Aynı şekilde Create Record diyip :

Record name = www.domainadresiniz.com
Record type yerine " Cname "
Value kısmına da " domainadresiniz.com "www olmadan domain adresimizi yazıyoruz.

Type A da ip mizi sitemize aktardık. Type Cname de ise eğer siteye www ile ulaşılmaya çalışırsa direk www olmadan ki haline yönlendirdik.

Şimdi NS type ında bir kayıt da geldi ve burada bizim nameserverlarımız yazıyor. Nameserverları domain aldığımız siteden yönlendirme yapıyoruz. Bununla ilgili rehber çok fazla var. Daha sonrasında bir kaç saat beklememiz gerekiyor ki yönlendirme işlemi tamamlansın.

EĞER YÖNLENDİRME İŞLEMİ TAMAMLANDIYSA DEVAM EDEBİLİRİZ

Her şeyden önce bize bir smtp destekli mail gerekiyor. Ben gmail kullanıyorum direk. Daha kolayıma geldi. Ama biraz araştırarak Yandex ten domain uzantılı mail alabilirsiniz.
Mail ayarlarımızı hazırlayıp öyle sunucuya bağlanmamız gerekiyor , çünkü çok beklediği zaman sunucu kitlenebiliyor.

Öncelikle sunucumuza erişmemiz gerekiyor. Bunun için kısa bir video atıyorum buraya

Burda arkadaş çok güzel anlatmış. Eğer size uygun değilse çok fazla rehber video var ssh bağlantı hakkında. Bunlardan istifade edebilirsiniz. Sunucumuza eriştikten sonra sırayla şu kodları yazmamız gerekiyor.

apt-get update
apt-get upgrade -y
sudo -s
git clone https://github.com/discourse/discourse_docker.git /var/discourse
cd /var/discourse

Bu kodları tek tek sırayla girdikten sonra kuruluma başlamamız gerekiyor. Bunun için

./discourse-setup

Komutunu kullanacağız. Komut sonrasında sizden Docker kurulmasını istiyor musunuz diyecek. Buna evet diyin. Daha sonra sizden bir kaç bilgi daha isteyecek. Bunlar da şöyle

Hostname for your Discourse? [discourse.example.com]:
Alan adınız

Email address for admin account(s)? [me@example.com,you@example.com]:
Admin hesabında kullanacağınız mail adresi.

SMTP server address? [smtp.example.com]:
smtp sunucu adresiniz. ( eğer google kullanıyorsanız bu : smtp.yandex.com

SMTP port? [587]:
Eğer gmail kullanıyorsanız enter diyip geçin. Farklı bir mail kullanıyorsanız onun kendi ayarlarını girmeniz gerekiyor.

SMTP user name? [user@example.com]:
Mail adresinizi girin

SMTP password? [pa$word]:
Mail şifreniz

Let's Encrypt account email? (ENTER to skip) [me@example.com]:
SSL için tekrar mail adresinizi girin.

Enter yapın ve kurulumu başlatın. Kurulum 3-5 dk sürebilir. Biraz sabredin ve hiç bir şeye dokunmayın.

Kurulum sonrasında böyle bir ekran karşılayacak sizi. Kurulumu yapıp bitirebilirsiniz.

Daha sonrasında siteniz hayırlı olsun :slight_smile: Bir hata bir problem olursa sorabilirsiniz.

1 Beğeni